Get Adobe Flash player

Podstawowe rodzaje filtrów powietrza

Oczyszczanie powietrza powoli staje się czymś zupełnie standardowym. Stosowane filtry montuje się coraz częściej nie tylko w szpitalach, laboratoriach chemicznych czy w maszynach przemysłowych. Możemy spotkać je powszechnie w systemach klimatyzacji i wentylacji, w sprzęcie AGD oraz domowych oczyszczaczach powietrza. Tak szerokie zastosowanie cienkich tkanin filtracyjnych sprawiło, że ich producenci zaczęli wymyślać coraz bardziej złożone modele, które posiadają różne zastosowania.

Szerokie zastosowanie filtrów kasetowych

Na rynku dostępnych jest wiele modeli wkładów służących do oczyszczania powietrza, jednak największą uniwersalnością charakteryzują się filtry kasetowe. Jak sugeruje nazwa, ich budowa jest w formie kasety, czyli pewnego rodzaju ocynkowanego, kartonowego lub wykonanego z tworzywa sztucznego pudełka, w którego wnętrzu znajduje się wkład. W zależności od zastosowania może on być wykonany z różnych materiałów. Rodzaj włókniny filtracyjnej, ramki oraz rozmiar produktu zależny jest od tego, jakie zastosowanie mają filtry panelowe. Mogą one być montowane w wentylacjach, samochodach, klimatyzacjach itd.

Kompaktowe filtry powietrza

Czasami bardzo podobnymi do filtrów kasetowych pod względem budowy są filtry kompaktowe. Można powiedzieć, że to ich unowocześniona wersja. Modele tego typu wyróżniają się specyficznym ułożeniem poszczególnych elementów kieszeni – zbiegają się one w charakterystyczną literę „V”. Taka budowa sprawia, że filtry powietrza odznaczają się bardzo dużą szczelnością, dlatego są stosowane w miejscach, w których wymagana jest znaczna szybkość przepływu. Modele kompaktowe są także bardzo trwałe, dzięki czemu doskonale sprawdzają się w trudnych warunkach.

Filtry kieszeniowe – skuteczne oczyszczanie powietrza

Trzecim rodzajem powszechnie stosowanych filtrów powietrza są tzw. filtry kieszeniowe. Ich nazwa pochodzi od charakterystycznej budowy i układu tkaniny filtracyjnej, która swoim kształtem przypomina kieszeń. Osadzona jest ona w stosunkowo cienkiej ramce, którą instaluje się w urządzeniu. Charakterystyczne w przypadku tego typu modeli jest to, że są one zdolne wychwytywać i magazynować dużą ilość zanieczyszczeń, przez co są bardzo wydajne i skuteczne.

Trzy wspomniane rodzaje filtrów powietrza to oczywiście nie wszystko. Na rynku dostępne są także modele o bardziej specjalistycznym zastosowaniu. Ich budowę najczęściej można jednak zakwalifikować do jednej z wymienionych kategorii. To, jaki produkt wybierzemy jest zależne głównie od rodzaju urządzenia oraz wymaganej skuteczności całego układu.