Get Adobe Flash player

Filtracja powietrza w centralach wentylacyjnych i rekuperatorach

Wymiana powietrza znajdującego się wewnątrz budynku z otoczeniem to bardzo złożony temat, który budzi wiele kontrowersji, szczególnie wśród specjalistów zajmujących się fizyką budowli. Faktem jest jednak to, że dostarczanie tlenu do pomieszczeń jest konieczne, aby człowiek mógł w nich funkcjonować. Ze względu na to, aby umożliwić optymalną wymianę zużytego gazu na nowy przy jednoczesnym ograniczeniu strat ciepła, coraz częściej stosuje się urządzenia mechaniczne, których zdaniem jest kontrolowanie i usprawnianie tego procesu.

Zanieczyszczenia w pomieszczeniach

Filtry do wentylacji czy klimatyzacji są integralną częścią tych urządzeń. Ich zadaniem jest wyłapywanie i zatrzymywanie zanieczyszczeń, a tym samym oczyszczanie powietrza, którym oddychamy. W zależności od rozwiązania i technologii zastosowanej przez producenta, skuteczność aparatury może być różna. Właśnie dlatego warto dokładnie zapoznawać się ze specyfikacją wyrobów, przed wyborem konkretnego modelu. Popularnie wykorzystywane są maty filtracyjne, których zadaniem jest zatrzymywanie cząstek o większych rozmiarach. Niektóre z nich wzbogacone są o specjalne włókno węglowe, którego zadaniem jest między innymi wyłapywanie zapachów. W pomieszczeniach takich jak kuchnie, smażalnie czy miejsca przetwórstwa różnego rodzaju olejów, powietrze może być dodatkowo zanieczyszczone niewielkimi cząstkami tych lepkich substancji. W takim przypadku klasyczne filtry do klimatyzacji się nie sprawdzą, dlatego w urządzeniach montowane są filtry tłuszczowe. Ich ogromną zaletą jest niezwykle prosta konserwacja i czyszczenie – wystarczy je zdemontować i umyć przy pomocy odpowiednich środków czyszczących.

Centrale wentylacyjne i rekuperatory

Mechaniczne wymienniki powietrza z otoczeniem także są coraz częściej stosowane w wielu budynkach. Dodatkowym atutem nowoczesnych urządzeń tego typu jest funkcja wymiany ciepła pomiędzy zużytym i nowym powietrzem. Rekuperatory tego rodzaju zwykle są zbudowane w taki sposób, aby powietrze było odpowiednio oczyszczane. Filtry do central wentylacyjnych najczęściej bardzo łatwo wymienić na nowe, ponieważ występują w formie kaset, które wystarczy w odpowiedni sposób wysunąć. W szpitalach, laboratoriach czy innych miejscach, w których dużą uwagę zwraca się na jakość powietrza, stosowane są niezwykle wydajne filtry HEPA. Ich struktura sprawia, że wyłapują ponad 99% zanieczyszczeń z powietrza, w tym także bakterie i niektóre wirusy. Warto jednak pamiętać, że ich użycie w pomieszczeniach o bardzo dużym zapyleniu powinno być poprzedzone montażem filtrów wstępnego oczyszczania, takich jak worki filtracyjne. Zatrzymają one większe cząstki, co znacznie wydłuży żywotność filtra HEPA.

Oczyszczanie powietrza przez centrale wentylacyjne jest niezwykle pozytywne dla osób korzystających z pomieszczeń. Dzięki temu mogą one oddychać świeżym, niezanieczyszczonym powietrzem. Aby uzyskany efekt faktyczny był taki jak powinien, konieczne jest jednak regularne czyszczenie bądź wymiana użytych filtrów.