Get Adobe Flash player

Czym kierować się podczas wyboru filtrów do wentylacji?

Mechaniczna wentylacja oraz klimatyzacja to nieodłączna część biur, hal produkcyjnych, obiektów użyteczności publicznej oraz coraz częściej także prywatnych mieszkań i domów. Dzięki systemowi jesteśmy w stanie uzyskać w pomieszczeniach dogodną nam temperaturę nawet wtedy, gdy na zewnątrz panują upały. Jednak aby urządzenia nie szkodziły naszemu układowi oddechowemu konieczne jest stosowanie w nich odpowiednich filtrów powietrza.

Szeroki wybór filtrów do wentylacji

Zanim zdecydujemy się na zakup konkretnego modelu filtra warto zauważyć, że na rynku dostępnych jest wiele modeli tego rodzaju produktów. Każdy ma inne właściwości oraz odmienną skuteczność w oczyszczaniu powietrza. Istotne jest więc to, by przed dokonaniem transakcji dokładnie zapoznać się z informacją na opakowaniu lub w opisie produktów. Jeżeli nie posiadamy wystarczającej wiedzy i nie wiemy, jakie filtry do wentylacji najlepiej jest zastosować, warto skorzystać z opinii fachowców, którzy z pewnością udzielą odpowiednich informacji.

Jaka jest skuteczność i czas eksploatacji filtra?

Wiele osób kupujących filtry do klimatyzacji kieruje się głównie ceną jednostkową. Nie jest to jednak odpowiednie działanie, ponieważ poszczególne modele różnią się pod względem zalecanego czasu eksploatacji. Nie bez znaczenia jest także wydajność pod kątem danej powierzchni. Istotną cechą w tym przypadku będzie gęstość tkaniny, z której został wykonany wkład. Im bardziej zwarte są włókna tym więcej cząstek będzie wyłapywanych, co w rezultacie przyczyni się do uzyskania czystszego powietrza.

Dodatkowe czynniki, na które warto zwrócić uwagę

Czasami zdarza się tak, że w pomieszczeniach występują dodatkowe zanieczyszczenia powietrza. Zjawisko to możemy zaobserwować najczęściej w halach produkcyjnych i kuchniach. W takich miejscach zależy nam na filtrowaniu powietrza nie tylko z drobinek kurzu, ale także z brzydkich zapachów oraz tłuszczu. W takich sytuacjach filtry do central wentylacyjnych powinny posiadać dodatkowe funkcje. Na rynku bez problemu kupimy wkłady z włóknem węglowym czy wkładkami przeciwtłuszczowymi.

Oprócz klasycznych filtrów kasetowych, w niektórych urządzeniach zalecane jest stosowanie tkanin bez ramek usztywniających. Wybierając maty filtracyjne warto zwrócić uwagę na te same czynniki, co w przypadku klasycznych rozwiązań. Najważniejsze jest to, aby podejmować decyzję świadomie, po dokładnej analizie naszych potrzeb oraz parametrów technicznych danego produktu.