Get Adobe Flash player

Przemysłowe filtry powietrza o dodatkowych właściwościach

W halach przemysłowych czy zakładach zajmujących się przetwórstwem często w otoczeniu pojawiają się dodatkowe zanieczyszczenia, takie jak tłuszcz, dym, znaczna ilość pyłu itd. W takiej sytuacji niezwykle istotne jest to, aby w urządzeniach wykorzystywanych do poprawy jakości powietrza, zastosować odpowiedni rodzaj filtrów. Z jakich rozwiązań warto skorzystać w sytuacjach, gdy zależy nam na uzyskaniu jak najlepszego efektu?

Filtry do oczyszczania powietrza z dużym zapyleniem

Podczas szlifowania, piłowania, produkcji materiałów sypkich czy wielu innych czynności, w powietrzu pojawia się pył. Filtry przemysłowe powinny być dobierane w taki sposób, aby wyłapywały jak największą ilość drobnych cząsteczek unoszących się w powietrzu. Oprócz tego, że stałe drobinki powinny osiadać na materiale, urządzenie służące do oczyszczania powinno mieć zdolność jego magazynowania, przy zachowaniu odpowiedniej wydajności. Przy dużym zapyleniu doskonale sprawdzą się worki filtracyjne, które najczęściej znajdują zastosowanie w komorach filtracyjnych, czyli tam, gdzie ilość zanieczyszczeń jest bardzo wysoka.

Filtry specjalistyczne

W wielu urządzeniach stosuje się filtry patronowe, których kształt przypomina cylinder. Na ich powierzchni osadzają się zanieczyszczenia, a oczyszczone powietrze wylatuje na zewnątrz ze środkowej ich części. Doskonale sprawdzają się one przy średnim zapyleniu wszędzie tam, gdzie istotna jest znaczna wydajność oraz długi czas eksploatacji systemu. Innym, bardzo szczególnym rodzajem oczyszczaczy są filtry tłuszczowe, których konstrukcja często umożliwia ich późniejszą regenerację.

Filtry o bardzo dużej skuteczności oczyszczania

Oprócz miejsc, w których występują większe zanieczyszczenia można wyróżnić także te, w których wymagania dotyczące jakości powietrza są zaostrzone. W takich miejscach jak szpitale, laboratoria czy nawet domy, w których mieszka osoba z silnymi dolegliwościami układu oddechowego, warto stosować filtry HEPA. Wyróżniają się one skutecznością działania, ponieważ usuwają z powietrza ponad 99% zanieczyszczeń. Ich żywotność jest uzależniona od tego, jakie informacje zostały umieszczone na opakowaniu. Warto jednak pamiętać, że producent filtrów powietrza dokonuje badań w określonych warunkach, dlatego rzeczywisty czas użytkowania może okazać się krótszy bądź dłuższy od zalecanego.

Specjalistyczne filtry powietrza mają szereg zastosowań nie tylko w przemyśle. Doskonale sprawdzą się także w restauracjach, kuchniach, sklepach czy wielu innych miejscach. Istotne jest jednak to, aby przy wyborze optymalnego rozwiązania uwzględnić wszystkie niezbędne kryteria, a w szczególności ilość i rodzaj zanieczyszczeń oraz wielkość pomieszczeń.